Festivalis

XXIV Pažaislio muzikos festivalis

Su malonia vasaros šiluma į muzikos mylėtojų širdis ir vėl atplūsta džiugi žinia jau dvidešimt ketvirtąjį kartą startuoja vienas reikšmingiausių Lietuvos muzikos padangės renginių Pažaislio muzikos festivalis. Ką gi žada link ketvirčio amžiaus veiklos jubiliejaus artėjantis tradicinis renginys, kasmet į visos šalies koncertines erdves sutraukiantis vis daugiau geros muzikos išsiilgusių klausytojų? Šiemet devizą „#Pažink“ pasirinkęs festivalis pasiūlys gausybę renginių įvairiausių žanrų gerbėjams, koncertai šurmuliuos tradicinėmis tapusiose erdvėse bei naujai atrandamose salėse, klausytojai išgirs jau pažįstamus muzikinio pasaulio grandus bei turės progos susipažinti su naujais, iki šiol negirdėtais atlikėjais.

Minėdamas penkiolikos metų sukaktį nuo didžiausios istorijoje Europos Sąjungos plėtros bei Lietuvos įstojimo į šią sąjungą, XXIV Pažaislio muzikos festivalis klausytojus kvies į keturias dešimtis koncertų. Per kone ketvirtį amžiaus susiformavusios tradicijos įsitvirtino kiekvieno muzikos mylėtojo atmintyje ir dabar dažnas net neįsivaizduotų festivalio be iškilmingų koncertų Pažaislio vienuolyno kiemelyje, jaukių kamerinės muzikos projektų Lietuvos dvaruose, reikšmingų rečitalių Kauno valstybinės filharmonijos salėje, išskirtinių atlikėjų pasirodymų Babtyno-Žemaitkiemio dvare. Neatskiriama festivalio dalis jubiliatų pagerbimas jiems skirtomis programomis. Šiemet festivalis sveikins kūrybinės veiklos penkiasdešimtmetį švenčiantį Kauno valstybinį chorą ir garbingą jubiliejų minintį kompozitorių Giedrių Kuprevičių, taip pat bus paminėtos kompozitorių Juozo Naujalio, Eduardo Balsio bei Stanislovo Moniuškos jubiliejinės sukaktys.

XXIV Pažaislio muzikos festivalis kviečia klausytojus pažinti Europos Sąjungos šalių kultūras per jų istoriją, gamtos savitumą, tautinių mažumų naratyvą. Vakarų Europos kultūra, muzika ir tradicijos, talentingi atlikėjai, pasklidę po visą pasaulį vienas reikšmingiausių Europos Sąjungą pasaulyje identifikuojančių bruožų. Šių metų festivalio koncertuose pirmą kartą skambės visų 28 Europos Sąjungos šalių muzika, dalyvaus atlikėjai iš Čekijos, Vokietijos, Didžiosios Britanijos, naujas programas specialiai festivaliui parengs ryškiausi Lietuvos atlikėjai, didelis dėmesys bus skirtas retai Lietuvos koncertų salėse skambančiai Bulgarijos, Maltos, Kipro bei Slovėnijos muzikai. Festivalio paskatinti šių šalių kompozitorių kūrinius atliks mūsų šalies muzikantai, o daugelis koncertų klausytojams padovanos bent po vieną Lietuvoje dar neskambėjusį kūrinį.

Festivalį Pažaislio vienuolyno kiemelyje džiaugsmingais akordais pradės Kauno valstybinio choro jubiliejui dedikuotas koncertas, kuriame greta šio išskirtinio kolektyvo girdėsime Lietuvos nacionalinį simfoninį orkestrą bei visame pasaulyje mūsų kraštą garsinančius solistus Vidą Miknevičiūtę, Jovitą Vaškevičiūtę, Vaidą Vyšniauską-Kristian Benedikt ir Tadą Girininką. Koncertui diriguos Kauno valstybinio choro įkūrėjas ir ilgametis jo vadovas, profesorius Petras Bingelis. Ne mažiau iškilmingas koncertas nuskambės ir festivalio pabaigoje. Diriguojant Gintarui Rinkevičiui jubiliejų švenčiantis choras kartu su trisdešimtą sezoną muzikuojančiu Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru atliks įspūdingą kūrinį „The Queen Symphony“, sukurtą pagal legendinio atlikėjo Freddie Mercury ir grupės „Queen“ dainas.

Kauno valstybinį chorą festivalio klausytojai girdės ir kituose projektuose. Galingi choristų balsai susilies į vieną ansamblį su ryškiausių Armėnijos solistų Karinos Flores, Eleni Matos, Hovhanneso Ayvazyano bei Hayko Tigranyano tembrais, skambant didingajam Giuseppe’ės Verdi „Requiem“. Šį nemarų kūrinį Kauno valstybinėje filharmonijoje, diriguojant Constantine’ui Orbelianui, gros Kauno miesto simfoninis orkestras. Abu šie kolektyvai kartu su Kauno styginių kvartetu, diriguojant Adrijai Čepaitei, atliks Pauliaus Jurgučio režisuotą muzikinį-vizualinį projektą „Kaunas. Prisikėlimas I“. Kompozitorių J. Naujalį choras pagerbs tradiciniame festivalio renginyje Žolinės atlaidų Pažaislyje metu, o publikos pamėgtą Vidmanto Bartulio muzikinį projektą „Taip niekas tavęs nemylės“ kolektyvas, kartu su aktoriumi Dainiumi Svobonu atliks Dubingių bažnyčioje.

Festivalio programoje netrūks ir kitų tradicinių, klausytojų laukiamų renginių. Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, diriguojamas Modesto Pitrėno, kvies visus į romantišką vakarą Kauno jachtklube, kur skambant viešnios iš Baltarusijos Margaritos Levčuk sopranui virš Kauno marių sklis pakilūs Johanno Strausso muzikos garsai. Kariliono varpų ir bažnyčios vargonų garsais džiugins tradiciniu tapęs projektas „Skambančios istorijos“, kuriame klausysimės jau pažįstamo svečio iš Nyderlandų Auke De Boero muzikavimo. Kauno pilies prieigose šiemet svečiuosis opera minėdamas kompozitoriaus G. Kuprevičiaus jubiliejų festivalis kvies gėrėtis Klaipėdos muzikinio teatro kolektyvų inscenizuota jubiliato opera „Prūsai“.

Dar vienas išskirtinis XXIV Pažaislio muzikos festivalio bruožas publikos pamėgtų atlikėjų sugrįžimas į festivalio scenas. Vienas spalvingiausių sugrįžtančių kolektyvų tradicinę romų muziką naujomis formomis atliekantis ansamblis iš Vengrijos „Karavan Familia“. Išraiškingu jo muzikavimu publika galės mėgautis išskirtine aura alsuojančiame Babtyno-Žemaitkiemio dvare ir Birštono kultūros centre. Tradiciškai į festivalio programą sugrįžta trijų talentingų moterų ansamblis „RAMuzika“, Pociūnų aerodrome vėl lauks susitikimas su ansambliu „Nepaklusnieji“, kūrybinės veiklos dvidešimtmetį rečitaliu Kauno valstybinėje filharmonijoje paminės publikos numylėtinis tenoras Edgaras Montvidas. Į sceną vėl sugrįš dainininkės Ritos Novikaitės ir gitaristo Sergejaus Krinicino duetas, nuolatinė festivalio dalyvė Asta Krikščiūnaitė taip pat lauks klausytojų koncerte „Jeruzalės dainos“, parengtame kartu su izraeliečių ansambliu „Duo Lorenzen“, savąjį požiūrį į nemarią Johanno Sebastiano Bacho muziką pateiks visuomet klausytojų laukiamas kūrybingasis latvių violončelininkas Ruslanas Vilensky, o net dviejuose koncertuose publika galės susitikti su soliste Sabina Martinaityte ir pianiste Audrone Eitmanavičiūte, šį kartą rengiančiomis bendrą programą su svečiais iš Vokietijos: kontratenoru Matthiasu Rexrothu bei pianistu Eytanu Pessenu.

Originalią bei savitą Europos šalių muziką Pažaislio muzikos festivalio klausytojai galės pažinti ne viename koncerte. Čekų kompozitorių kūrybą pristatys styginių kvartetas „Epoque Quartet“, Skandinavijos ir Baltijos šalių kūrėjų garsai liesis bendrame projekte su festivaliu „O/Modernt“, apie spalvingąją Bulgariją muzikos garsais pasakos trimitininkas Miroslavas Petkovas ir „Bodurov trio“. Romantiškąją ir klasicizmo epochos Europą fortepijono klavišais apdainuos Vokietijoje reziduojantis kinų kilmės pianistas Haiou Zhangas, centrinės Europos kūrėjus pažinti kvies tenoras Mindaugas Zimkus, altininkas Ainis Kasperavičius ir pianistė Paulė Gudinaitė, o visų Europos Sąjungos šalių kompozitorių kūrybą vieno koncerto metu į bendrą skambesį sulies pianistas iš Lenkijos Wojciechas Waleczekas.

Festivalyje netrūks įdomių projektų, suvienijančių iš pirmo žvilgsnio sunkiai suderinamus žanrus ar neįprastas ansamblių sudėtis. Kauno valstybinėje filharmonijoje festivalio klausytojų lauks išskirtinė pažintis su Jungtinėje Karalystėje bei Jungtinėse Amerikos Valstijose gyvenančia pianiste ir dainininke Judith Owen, akademiškasis kamerinis ansamblis „Vilniaus arsenalas“ šiemet alsuos aistringuoju tango ritmu, klausytojų lauks neįprastas Dovilės Kazonaitės soprano ir Tado Motiečiaus akordeono duetas, mados, muzikos ir poezijos gijas į vieną kasą supins aktorė Birutė Mar, dainininkė Irena Milkevičiūtė ir pianistė Rūta Mikelaitytė-Kašubienė. Retai girdimu alto ir akordeono duetu klausytojai galės mėgautis Gretos Staponkutės ir Augustino Rakausko programoje „Rapsodija dviem“, o bendrame Roberto Beinario ir Virginijaus Barkausko projekte „Muzikiniai dialogai“ bažnyčios skliautai sulies obojaus ir vargonų tembrus.

Kamerinės muzikos gerbėjai taip pat turės ne vieną progą pasivaikščioti po šio žanro labirintus, kuriais ves iš Jungtinių Amerikos Valstijų sugrįžusi smuikininkė Barbora Valiukevičiūtė ir jos partnerė, pianistė Julija Sadaunykaitė bei Niccolo Paganini konkurso laureatas, smuikininkas iš Kinijos Mengla Huangas ir Čiurlionio styginių kvartetas. Po lietuviškos muzikos lobynus kartu su publika klajos išradingasis Kauno styginių kvartetas, gražiausios miuziklų melodijos skambės Kauno fortepijoninio trio ir baritono Giedriaus Prunskaus programoje „Naktis Brodvėjuje“, romantiškosios rusų vokalinės muzikos koncertą dovanos sopranas Raminta Vaicekauskaitė ir pianistė Beata Vingraitė, o čekų, slovakų bei rusų kūrėjų dainas atliks svečiai iš Rusijos: mecosopranas Mila Shkirtil ir pianistas Yuri Serovas.

Margaspalvėmis programomis žėrintis XXIV Pažaislio muzikos festivalis kviečia visus, trokštančius pažinti, susilieti su Europos Sąjungos šalių kultūra, ieškančius gyvo muzikos skambesio, neišdildomų įspūdžių ir naujų potyrių. Organizatoriai nuoširdžiai tikisi, kad kiekvienas festivalio koncertas sutrauks gausų klausytojų būrį, kad puikus vasaros oras ir šventiška nuotaika lydės kiekvieną festivalio projektą, o visi čia apsilankę patirs tą nepakartojamą pažinimo džiaugsmo jausmą. Iki susitikimo XXIV Pažaislio muzikos festivalio koncertuose!

 

Visos festivalio naujienos pašto dėžutėje

Festivalį pristato radijas
Mecenatas
Generalinis rėmėjas
Festivalio bankas
Pagrindiniai rėmėjai
Informaciniai partneriai
Festivalį finansuoja