Festivalis

XXIII Pažaislio muzikos festivalis

Lydimas šventiškų Lietuvos valstybingumo šimtmečio nuotaikų, kaip ir kiekvieną vasarą į Kauno miesto, regiono ir visos Lietuvos koncertines erdves grįžta Pažaislio muzikos festivalis. Dvidešimt trečiąjį kartą startuojanti muzikos fiesta kviečia visus į tris mėnesius truksiantį įspūdingų renginių maratoną. Per nepilną ketvirtį amžiaus festivalis suformavo įsišaknijusias tradicijas, tapo žinomu visuose šalies regionuose, o į koncertus plūstančios klausytojų minios liudija apie renginių išskirtinumą ir festivalio svarbą.

XXIII Pažaislio muzikos festivalis klausytojus džiugins nuo birželio pradžios iki pirmųjų rugsėjo dienų. Visą vasarą šurmuliuosiančioje muzikos šventėje skambės net 42 programos, kurias girdėsime tradicinėmis festivalio erdvėmis tapusiose Kauno ir artimiausių rajonų koncertų salėse, nuolat atsinaujinančiose ir naują vaidmenį regionų kultūrai įgijusiose dvarų menėse. Jų garsai aidės ir Lietuvos bažnyčių skliautuose bei klausytojų pamėgtose neįprastose erdvėse, suteikiančiose koncertams nepakartojamą, originalią aurą.

Reikšmingiausias šio festivalio akcentas Lietuvos valstybingumo šimtmetis, kuriam bus dedikuota nemaža dalis koncertų. Taip pat, laikydamasis brandą liudijančių tradicijų, festivalis minės tiek Lietuvai, tiek muzikos pasauliui reikšmingas datas, o itin džiugiu įvykiu taps festivalio bendradarbiavimas su augančiomis Kauno miesto ir regionų bendruomenėmis. Festivalis ir Kauno miesto Aleksoto bendruomenė kvies susitikti Kauno VDU botanikos sode vyksiančioje šventėje, kurios metu išgirsime ir Lietuvos kamerinį orkestrą, solistę Liną Dambrauskaitę, o Kulautuvos bendruomenės kurorto 85-metį pasitiksime kartu su Artūro Noviko vadovaujama vokaline grupe „Jazz Island“. Tradiciškai klausytojus kvies Žolinės atlaidai Pažaislyje su Kauno valstybiniu choru, Kauno jachtklube skambės Johanno Strausso muzika, atliekama Vilmanto Kaliūno diriguojamo Kauno miesto simfoninio orkestro bei solistų Ramintos Vaicekauskaitės ir Tomo Pavilionio. Šiemet pradedamojo koncerto išvakarėse, tarsi muzikos šventės preliudas, suskambės festivalio šaukliai Kauno kariliono varpai, o jau sekančią dieną festivalį Maestro Virgilijaus Noreikos atminimui dedikuota programa pradės Gintaro Rinkevičiaus diriguojamas Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras ir trys puikūs solistai: buvęs V. Noreikos mokinys Edgaras Montvidas bei du pirmojo V. Noreikos vardo dainininkų konkurso laureatai Tetiana Zhuravel ir Modestas Sedlevičius. Baigiamajame koncerte Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras, Kauno valstybinis choras ir rinktiniai solistai, diriguojant G. Rinkevičiui, atliks Laimio Vilkončiaus roko operą „Eglė“.

Centrine festivalio ašimi ir vėl taps dramos spektaklio inscenizacija vakaro prietemos gaubiamose Kauno pilies prieigose. Šiemet festivalis klausytojams pateiks dar neregėtą kūrinį muzikinę-dokumentinę dramą „Lietuva Valstybė“, sukurtą pagal latvių dramaturgo Mārtiņšo Zīvertso tragediją „Mindaugo valdžia“.

Prieš keletą metų Pažaislio muzikos festivalyje pirmąkart suskambę kariliono muzikos koncertai tapo tradicine šventės dalimi. Šiemet jie vėl džiugins tauriu sunkiausiu pasaulyje tituluojamo instrumento skambesiu. Keletas kariliono muzikos koncertų vyks Kauno Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje ir Klaipėdos laikrodžių muziejaus kiemelyje, kur gros Lietuvos karilionieriai bei iš Nyderlandų atvykę kariliono virtuozai Gijsbertas Kokas, Auke de Boeras ir Christiaanas Winteris. Svečiai atskleis ir kitą savo talento dalį: prakalbins įvairių Lietuvos bažnyčių vargonus. Vargonų muzikos gerbėjus taip pat pradžiugins kitos vokiečių vargonavimo mokyklos atstovas Franzas Wassermannas, išbandysiantis Kauno Šv. apaštalų Petro ir Povilo arkikatedros bazilikos instrumentą.

Kamerinės muzikos mėgėjus pakvies net keletas originalių programų. Klausytis gitaros pasažų kvies Kauno fortepijoninis trio ir iš Kroatijos atvykęs gitaristas Srdjanas Bulatas bei kartu su šiuo virtuozu pasirodysiančios pianistė Rūta Mikelaitytė-Kašiubienė ir dainininkė Dovilė Kazonaitė, taip pat su gitaristu Sergejumi Krinicinu programą parengusi solistė Rita Novikaitė. Į „Kelionę per šimtmečius“ pakvies dainininkė Andrijana Filinaitė, altininkė Rūta Balniūtė bei pianistė Giedrė Špečkauskaitė, „Romantiškais momentais“ džiugins smuikininkė Barbora Valiukevičiūtė kartu su iš Jungtinių Amerikos Valstijų atvykusiais kolegomis: valtornininku Rauliu Rodriguezu bei pianiste Ieva Jokubavičiūte. Kamerinėmis istorijomis dalinsis jau nebe pirmą kartą festivalyje viešintis Ippolitovo-Ivanovo fortepijoninis kvartetas iš Rusijos, aukščiausiu meistriškumu žada nustebinti svečiai iš Austrijos „Trio Alba“, o Akmenėlių dvaro klojimo skliautus sudrebins galingi „Sostinės vario kvinteto“ garsai, kuriuos lydės taiklūs muzikologės Zitos Kelmickaitės komentarai.

Chorinės muzikos mylėtojus Kauno valstybinis choras džiugins ne tik tradiciniuose renginiuose, bet ir koncertų Kauno valstybinėje filharmonijoje bei Vištyčio kultūros namuose metu. Klausytojai turės puikią progą dar kartą išgirsti įspūdingąją Carlo Orffo kantatą „Carmina Burana“, kurioje choro balsų, Mykolo ir Motiejaus Bazarų fortepijonų bei gausios mušamųjų instrumentų grupės skambesys susilies su išraiškingomis Ramintos Vaicekauskaitės, Mindaugo Zimkaus ir Andriaus Apšegos arijomis. Taip pat choras festivalio klausytojams padovanos naująjį Vidmanto Bartulio koncertinį projektą „Taip niekas tavęs nemylės“, apdainuojantį mūsų šalies šimtmečio istoriją.

Akademinio dainavimo gerbėjus kvies mecosoprano Justinos Gringytės ir Petro Geniušo parengta programa, charizmatiškojo dainininko Liudo Mikalausko projektas „Tėvo Stanislovo varpai“, soprano Jūratės Švedaitės-Waller ir pianistės Audronės Kisieliūtės koncertas „Kompozitorės, mylimosios, mūzos“ bei pianistės Paulės Gudinaitės, tenoro Mindaugo Zimkaus ir baritono Giedriaus Prunskaus teminis vakaras „Sonetas meilei“. Dainininkės Sabinos Martinaitytės jubiliejų jos gerbėjai galės paminėti autoriniame solistės ir jos mokinių koncerte.

Net du koncertai bus pašvęsti baroko epochos vokalinei muzikai. Į koncertą „Epitalamos. Baroko metamorfozės“ klausytojus vilios nuolatinės festivalio dalyvės: sopranas Aistė Širvinskaitė, smuikininkė Miglė Dikšaitienė ir pianistė Rūta Blaškytė. Pasiklausyti autentiško barokinio skambesio galėsime mecosoprano Noros Petročenko, kontratenoro Algirdo Bagdonavičiaus ir Kauno styginių kvarteto pasirodymo metu. Du išskirtinius solistus girdėsime Jonavos Joninių slėnyje. Čia kartu su Kauno miesto simfoniniu orkestru dainuos sopranas Lina Dambrauskaitė ir visuomet festivalio klausytojų laukiamas bosas-baritonas Kostas Smoriginas.

Svečiai iš užsienio šalių šiemet prisistatys įvairiausiais amplua. Fortepijoniniais rečitaliais džiugins viešnia iš Lenkijos Joanna Ławrynowicz ir Petras Geniušas kartu su bičiuliu iš egzotiškosios Indijos, pianistu Fali Pavri. Publikos numylėtinis, universalus muzikantas Bruno Bieri ir vėl stebins subtiliu hango skambesiu bei obertoniniu giedojimu, kartu su lietuvių atlikėjais pristatydamas originalų Viktoro Gerulaičio projektą „Virility. Keturių žaidimas“. Pociūnų aerodrome siautės pašėlę saksofonininkai iš Vokietijos „Blattwerk“ saksofonų kvartetas, o Raudondvario dvaro menų inkubatoriuje ar Rietavo kultūros centre apsilankę klausytojai išgirs nepamirštamą muzikos iš kino filmų koncertą „Itališka filmų naktis“, kurį dovanos Fausto Beccalossi akordeonininkas iš Italijos ir įvairiapusiu talentu apdovanotas latvių violončelininkas Ruslanas Vilensky.

Spalvingą pasaulio tautų muziką pristatys trys išskirtiniai XXIII Pažaislio muzikos festivalio projektai. Vienoje charizmatiškiausių festivalio erdvių Babtyno-Žemaitkiemio dvare susitiks tango ir bosanovos ritmai, kuriuos meistriškai į vientisą audinį supins vokalistės iš Argentinos Lily Dahab suburta tarptautinė grupė. Vytauto Didžiojo universiteto Didžiojoje salėje skambės užburiantys kubietiški motyvai, kuriuos programoje „Svaiginanti Kuba“ prakalbins „Latin Grammy“ laureatai, grupė „Son Del Nene“. Ispaniškosios operetės sarsuelos aistros virs Kauno valstybinės filharmonijos scenoje, kur girdėsime mecosopraną Nuria Garcia, tenorą Manuelį De Diego ir pianistą Carlosą Aragoną, atvykusius iš saulėtosios Ispanijos. Į šią svečių draugiją įsilies ir mūsų tautietės Eglės Strumskytės sopranas.

Tokia koncertų gausa ir žanrų įvairovė atspindi tikrąjį Pažaislio muzikos festivalio veidą universalų, kokybišką, patenkinanti išrankiausių, tradicinės ar neįprastos, verčiančios susimąstyti ar leidžiančios atsipalaiduoti, rimtos ar šelmiškos muzikos išsiilgusių klausytojų skonį. Tikime, kad visos, valstybingumo šimtmetį mininčios Lietuvos melomanai per metus pasiilgo Pažaislio muzikos festivalio ir užtikriname, kad festivalis taip pat pasiilgo Jūsų, brangūs muzikos mylėtojai. Iki susitikimo XXIII Pažaislio muzikos festivalio renginiuose!

Visos festivalio naujienos pašto dėžutėje

Festivalį pristato radijas
Mecenatas
Generalinis rėmėjas
Festivalio bankas
Pagrindiniai rėmėjai
Informaciniai partneriai
Festivalį globoja