Festivalis

XXII Pažaislio muzikos festivalis

Tarsi atkartodamas amžinąjį laiko ratą, kartu su vasaros pradžia į Kauno miesto, regiono ir visos Lietuvos koncertines erdves grįžta Pažaislio muzikos festivalis, jau dvidešimt antrąjį kartą kviesdamas visus į tris mėnesius trunkančią muzikos šventę. Per savo gyvavimo metus festivalis suformavo gilias tradicijas, tapo žinomu net atokiausiuose šalies kampeliuose, o į koncertus plūstančios klausytojų minios liudija apie renginių kokybę, originalumą bei patrauklumą.

Festivalis klausytojus džiugins nuo birželio pradžios iki rugpjūčio pabaigos. Visą vasarą šurmuliuosiančioje muzikos fiestoje skambės net 43 programos, atliekamos tradicinių festivalio erdvių statusą įgijusiose Kauno ir artimiausių rajonų koncertų salėse, iškiliuose Lietuvos bažnyčių skliautuose, nuostabiausių, naujam gyvenimui prikeltų dvarų menėse bei klausytojų pamėgtose netradicinėse erdvėse, kurios festivalio organizatorių iniciatyva savo pradinę paskirtį laipsniškai pakeitė į meno bei muzikos mylėtojų traukos centrus.

Laikydamasis brandą liudijančių tradicijų, į trečiąją gyvavimo metų dešimtį tvirtai įžengęs festivalis minės tiek Lietuvai, tiek muzikos pasauliui reikšmingas datas. Tradiciškai klausytojus kvies Žolinės atlaidai Pažaislyje su Kauno valstybiniu choru, Kauno jachtklube skambės Johanno Strausso muzika, atliekama Juozo Domarko diriguojamo Kauno miesto simfoninio orkestro bei solistų Linos Dambrauskaitės ir Andriaus Apšegos, sakralią Okupacijos ir genocido dienos nuotaiką giesmėmis papildys svečiai iš Vokietijos Heidelbergo universiteto kamerinis choras „Camerata Carolina“. Šį kartą festivalį įspūdinga, operos žanrui pašvęsta programa pradės Modesto Pitrėno diriguojamas Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras ir du puikūs solistai: Sandra Janušaitė bei Almas Švilpa. Baigiamajame koncerte Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras, Kauno valstybinis choras ir publikos mylimi solistai Edgaras Montvidas bei Kostas Smoriginas, diriguojant Gintarui Rinkevičiui, atliks iškilų Giacomo Puccini kūrinį „Messa di Gloria“.

Festivalio renginiuose bus minimos kompozitoriaus Claudio Monteverdi 450-osios gimimo metinės, kurioms iškalbingą programą rengia dviejų talentingų mecosopranų Saulės Šerytės ir Renatos Dubinskaitės ansamblis „Duo Barocco“. 500-ąsias reformacijos metines, pristatydamas žymiausius šiai konfesijai priklausiusius kūrėjus, paminės žinomo altininko Povilo Syrrist-Gelgotos suburtas ansamblis „International“. Centrine festivalio ašimi taps dramos spektaklio inscenizacija vakaro prietemos gaubiamose Kauno pilies prieigose. Šiemet festivalis, bendradarbiaudamas su Lietuvos nacionaliniu dramos teatru, naujam gyvenimui prikels legendinę Juozo Grušo dramą „Barbora Radvilaitė“ vieną žymiausių ne tik šio autoriaus, bet ir visos lietuvių dramaturgijos veikalų. Renesanso dvasia alsuojanti Žygimanto Augusto ir jo žmonos istorija po daugeliui į atmintį įsirėžusio režisieriaus Jono Jurašo pastatymo ilgainiui tapo įkvepiančių žmogaus siekių, pasiaukojimo ir žėruojančios aistros pavyzdžiu.

XXI Pažaislio muzikos festivalyje pirmąkart suskambę kariliono muzikos koncertai sulaukė didžiulio publikos susidomėjimo, tad ir šiais metais klausytojai galės mėgautis tauriu sunkiausiu pasaulyje tituluojamo instrumento skambesiu. Net šeši kariliono muzikos koncertai vyks Kauno Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje ir Klaipėdos laikrodžių muziejaus kiemelyje, gros iš Nyderlandų atvykę kariliono virtuozai Gijsbertas Kokas, Auke de Boeras bei Gerda Peters. Du iš jų atskleis ir kitą savo talento dalį, visame pasaulyje garsėjančios Nyderlandų karilionierių mokyklos tradicijose neatsiejamą nuo grojimo karilionu: G. Kokas ir A. de Boeras prakalbins Elektrėnų Švč. Mergelės Marijos Kankinių Karalienės bažnyčios bei Šiaulių Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedros vargonus.

Kamerinės muzikos mėgėjus neabejotinai sudomins Kauno fortepijoninio trio ir solistės Eglės Šidlauskaitės, išskirtinių festivalio svečių Zagrebo gitarų kvarteto, klarnetininko iš Airijos Macdara ó Seireadáino ir pianisto Gintaro Januševičiaus, Kauno styginių kvarteto ir jo bičiulių, ansamblio „Grieg trio“ iš Norvegijos, tarptautinės grupės „Merope“ ir fortepijoninio kvarteto „Confero“ parengtos įvairiaspalvės programos. Festivalis didžiuojasi galėdamas klausytojams padovanoti autorinį vakarą kompozitoriaus, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Fausto Latėno kūrinių koncertą, kuriame pasirodys ryškiausi Lietuvos instrumentalistai.

Chorinės muzikos mylėtojus Kauno valstybinis choras džiugins ne tik tradiciniuose renginiuose, bet ir koncertų Žaslių Šv. Jurgio bažnyčioje, Kauno valstybinėje filharmonijoje bei Dubingių Šv. Jurgio bažnyčioje metu. Klausytojai turės puikią progą dar kartą išgirsti subtiliai nuotaikingą Vidmanto Bartulio koncertinį projektą „Taip, Donelaiti!“ bei įspūdingąją Carlo Orffo kantatą „Carmina Burana“, kurioje choro balsų, Mykolo ir Motiejaus Bazarų valdomų fortepijonų bei gausios mušamųjų instrumentų grupės skambesys susilies su išraiškingomis soprano Ramintos Vaicekauskaitės, tenoro Mindaugo Zimkaus ir baritono Andriaus Apšegos arijomis. Chorinės muzikos žavesys sklis ir kituose festivalio koncertuose. Atliekant virtuozišką Josepho Haydno „Stabat Mater“ girdėsime jau minėtą chorą „Camerata Carolina“, subtilias a cappella programas atliks iš Jungtinės Karalystės atvykęs Oksfordo universiteto Hertfordo koplyčios choras bei Kembridže reziduojantis Dauningo koledžo kapelos choras. Neabejotinai egzotiškiausiu chorinės muzikos vakaru taps Australijos nacionalinio jaunimo choro „Gondwana Voices“ pasirodymas.

Solinio akademinio dainavimo gerbėjus tikrai sužavės nuolatinės festivalio dalyvės, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatės Astos Krikščiūnaitės programa „Dama iš Monte Karlo“ bei ryškiu talentu ir lyrinio tembro baritonu apdovanoto Romano Kudriašovo rečitalis. Populiariosios vokalinės muzikos fiestą Pociūnų aerodrome žada surengti Kauno bigbendas, kartu su Vilija Matačiūnaite paruošęs pasaulinio garso atlikėjos Natalie Cole atminimui dedikuotą koncertą. Roko žanro gerbėjus džiugins Jonavos Joninių slėnyje aidėsiančios baladės, kurias kartu su Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru atliks tikras dainininkų žvaigždynas: Povilas Meškėla, Česlovas Gabalis ir Jeronimas Milius.

Tarp gausybės svečių iš įvairių užsienio šalių turėsime galimybę mėgautis Europos sąjungos jaunimo orkestro ir pasaulinio garso solisto švedų trombonininko Christiano Lindbergo koncertu, taip pat išradinga novatoriško kolektyvo, atvykusio iš kaimyninės Lenkijos, Vakarų Pamario vaivadijos sostinės Ščecino, „Baltic Neopolis Virtuosi“ programa. Spalvingą pasaulio tautų muziką pristatys trys išskirtiniai Pažaislio muzikos festivalio projektai. Raudondvario dvaro menų inkubatoriuje aidės temperamentingi fatališkojo flamenko ritmai, šokio judesiu įprasminti žymios šio žanro atlikėjos Maise Márquez. Naujai festivalio atrastoje erdvėje Pakruojo rajone esančio Akmenėlių dvaro klojime apie neblėstančias amžinojo tango aistras pasakos kvartetas „Ma’Tango“, o vienoje charizmatiškiausių festivalio erdvių Babtyno-Žemaitkiemio dvare į bendrą siautulį susilies džiazas, klasika ir afrokubiečių ritmai, kuriuos meistriškai į vientisą audinį supins iš Kubos kilusios atlikėjos Yilian Cañizares suburta grupė.

Margaspalvėmis programomis ir renginių gausa žėrintis XXII Pažaislio muzikos festivalis kviečia visus, ieškančius gyvo muzikos skambesio, neišdildomų įspūdžių ir neatrastų potyrių. Tikime, kad kiekvienas festivalio koncertas ras savo klausytoją, viliamės, kad puikus vasaros oras ir šventiška nuotaika lydės kiekvieną festivalio projektą, o visi čia apsilankę patirs tą nepakartojamą pažinimo džiaugsmo jausmą. Iki susitikimo XXII Pažaislio muzikos festivalio renginiuose!

Visos festivalio naujienos pašto dėžutėje

Festivalį pristato radijas
Mecenatas
Generalinis rėmėjas
Festivalio bankas
Pagrindiniai rėmėjai
Informaciniai partneriai
Festivalį globoja